Založ si blog

Dilema

V týchto dňoch nás často prenasleduje otázka koho voliť, alebo či vôbec ísť voliť. Myslím si že presvedčení pravičiari majú rozhodovanie v tejto otázke o niečo jednoduchšie, predsalen, ktorá z relevantných politických strán, ktoré majú šancu získať politický mandát sú ľavicové. Som presvedčený ľavičiar, od malička sa na mňa zo steny pozeral Che Guevara, v mojej knižnici ma upokojovali spisy Karla Marxa, a pripomínali mi že aj keď je momentálne všetko v sračkách, predsalen všetko ide tak ako má a dejiny sú riadené akýmsi neviditeľných pokrokom ktorý raz zariadi usporiadanie, ktoré bude spravodlivejšie a humánejšie. Táto viera v lepší svet nie je a nebola na Slovensku in. Nekonečné presviedčanie ľudí o tom že neobdivujem Stalina, ani cestovné doložky, že nemám nič spoločné s bolševizmom, skrátka že socialistické hnutie nemá jeden prúd a systémy zpred roku 1989 boli totálnymi karikatúrami toho v čo verím ja. Stigma z minulosti a nenávisť voči všetkému ľavicovému, hlavne od mladých ľudí, bola a je charakteristikou tejto krajiny. Slovensko je, a ešte nejaký čas bude tou časťou Európy, kde za pokrokové sa považujú kresťanské strany, pravicové denníky, festivaly s účasťou politkov, ktorí sa zasadzujú za pravicové smerovanie a neoliberálny model. Prípadne ultra-neoliberálne strany ako SAS, ktoré na seba síce naberú pozlátka liberálnych a pokrokových tém, ale ich odvratená strana pravicového ekonomického programu ustupuje v rozhodovaní do úzadia. Slovenského voliča by som rozdelil do dvoch hrubých kategórií. Jeden je ten ktorý volí stranu SMER, ktorá do istej miery odráža sentiment väčšiny ľudí. V ekonomických témach sú pokrokoví: sú za väčšiu pracovno-právnu ochranu, bytostne sa ich týkajú sociálne balíčky a zvyšovanie minimálnej mzdy. Na druhej strane však majú výraznú averziu voči utečencom, LGBT agenda je pre nich neznáme teritórium, v ktorom sa nevedia a nechcú orientovať, často cítia nostalgiu za minulým režimom.
Na druhej strane sú voliči strán, ktoré aj cez rafinovaný marketing, dokážu vystupovať sympaticky a nekonfliktne, vyjadrujú sa moderne a zmierlivo. Tieto typy strán dokážu pritiahnuť voličov, ktorým je ich sociálny a ekonomický program buď sympatický alebo väčšinou ukradnutý. Absentuje tu však programová diskusia. Tento vývoj vyhovuje obidvom stranám barikády, pretože je to ten najlepší odvracač tém od skutočných obsahových súvislostí. Voliči sa budú donekonečna hádať kto kradne menej, kto ma krajší úsmev, alebo kto vystupuje sympatickejšie. Skutočná politická kultúra však spočíva v tom že človek pochopí márnosť podobných polemík. Frázu, že ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradlo za Dzurindu, a tak sa kradne aj za Fica, by som kľudne podpísal. Ale otázka je ako sa tým posunieme vpred? Ak už nič iné, tak jedno by sa človek o politickom vývoji na Slovensku mohol naučiť, a to že korupcia na slovensku nie je črta toho alebo onoho obdobia, je to syndróm ktorý nás prenasleduje od začiatku. Mafiánsky kapitalizmus Mečiara nahradili finančné skupiny, ktoré ovládajú štát či už cez bývalý pravicový konglomerát alebo cez Ficov SMER. Ak si niekto naivný myslí že sa tu objaví nejaký spasiteľ a toto pevné puto politikov a finančných skupín naruší, tak sa mýli, pretože podcňuje skrytú silu kapitálu. Keby sa tu taký mesiáš hypoteticky objavil, tak je to boj s veternými mlynmi, pretože štát netvorí on sám a po ňom nastúpi niekto iný. Za jediný účinný boj s týmto fenoménom by som označil oklieštovanie sily kapitálu, a jeho redistribúciu. Dôležité však je si uvedomiť, že ekonomická korupcia na najvyšších miestach je neoddelitľnou črtou tohto systému a globálneho kapitalizmu ako takého. Občianska uvedomelosť, investigatívne média a programy politických strán dokážu mieru korupcie zmierniť v jej dôsledku, príčinu však odstrániť nedokážu.
So stranou SMER-SD, ktorá je riadená finančnými skupinami, tak ako všetky doterajšie strany ktoré boli súčasťou vlády, v mnohých aspektoch nesúhlasím. Premiér Fico mi je ako premiér s jeho vystupovaním bytostne nesympatický. S jeho názormi na migračnú krízu, s jeho postojom voči Grécku, s názormi ktoré len oportunisticky tlmočia najnižšie pudy väčšiny a pochabo sa spoliehajú na otrepané frázy, nesúhlasím. Či už to robí z presvečenia, oportunizmu, malichernosti, je to v konečnom dôsledku jedno. Politika je umením možného, a doterajšie kroky SMERu vyjdarovali pre mňa ako ľavičiara menšie zlo. Predsalen, aj napriek všetkému tomu sedimentu povrchnosti a pokrytectva, SMER-SD je na slovensku jediný ľavicový think-tank, a ak nič iné, je to jediná ponovembrová strana v strednej Európe ktorá má z ekonomického hľadiska reálny ľavicový program. Mám len dve možnosti : ísť voliť SMER-SD alebo nevoliť nikoho. Je to Sofiina voľba. Sakramentsky tu chýba ľavicová alternatíva. Ak máte podobnú dilemu ako ja, tak Vám chcem povedať jedno, nerozhodujte sa podľa sympatií, je to hovno natreté na ružovo.

Legenda o sociálnom štáte

11.05.2013

Po roku nakrúcania a ešte dlhšom období postprodukcie Tim Horváth a Dušan Krnáč dokončili dokumentárny film Legenda o sociálnom štáte. Ide o autentický záznam reality života jednej trojgeneračnej viac »

blackout, elektrina, elektricka siet, vedenie,

Panamu postihol rozsiahly výpadok elektrickej energie

20.01.2019 21:58

Spoločnosť ETESA uviedla, že výpadok nastal dôsledkom "chyby v integrovanom národnom systéme".

Syria, výbuch, utok, nálet, bombardovanie

Pri útoku extrémistov na Mali zahynulo najmenej osem členov mierových síl OSN

20.01.2019 21:29

Ďalší vojaci týchto mierových síl známych ako modré prilby utrpeli zranenia.

trump

Druhý summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una sa má konať vo Vietname

20.01.2019 19:50

Komunistami ovládaný Vietnam má dobré vzájomné vzťahy s USA aj s KĽDR.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Desaťtisíce demonštrantov v Grécku protestovali proti dohode s Macedónskom

20.01.2019 19:08

Polícia odhaduje, že demonštrantov bolo v čase poludnia zhruba 60.000.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 2013x
Priemerná čítanosť článkov: 1007x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy